Bezpieczna łazienka dla dzieci

Pojawienie się dzieci w naszym życiu zmienia bardzo wiele. Musimy podporządkować im nie tylko nasze plany i rozkład dnia, ale również odpowiednio przystosować wnętrza domów i mieszkań, w których będą przebywać maluchy. Jak zaaranżować przestrzeń bezpieczną i przyjazną najmłodszym użytkownikom łazienki? Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym każda łazienka będzie miejscem odpornym na kąpielowe zabawy.

Hartowane i bezpieczne szkło

Podstawą bezpieczeństwa w łazience jest użycie bezpiecznych materiałów. Szkło hartowane lub bezpieczne szkło klejone to najlepszy wybór do wnętrz, w których przebywają dzieci. Przy zakupie wyposażenia łazienkowego, zwróćmy więc uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są kabiny prysznicowe i parawany wannowe. Szkło hartowane przy mocnym uderzeniu rozpada się małe kawałki o nieostrych krawędziach. Szkło klejone to inaczej szkło warstwowe. Składa się ono z co najmniej dwóch warstw szkła hartowanego, sklejonych ze sobą specjalną folią, do której w razie wypadku przyklejają się kawałki rozbitego szkła. Minimalistyczne kabiny prysznicowe wykonane z przezroczystego szkła wyglądają pięknie, jednak mogą być przyczyną wielu guzów. Maluchy często nie zauważają gładkich, szklanych powierzchni – szukajmy szkła piaskowanego lub z naklejką, aby zapobiec przypadkowemu zderzeniu z iluzoryczną ścianką.

Bezpieczna kąpiel

Rodzice zgodzą się zapewne, że przy dzieciach musimy mieć oczy dookoła głowy i nie powinniśmy zostawiać ich bez nadzoru podczas kąpieli. Jednak nawet najpilniejszy opiekun potrzebuje odpowiedniego wsparcia, w postaci praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań w łazience. Baterie z termostatem i ogranicznikami przepływu to najlepsi strażnicy bezpieczeństwa w łazience. Dzięki funkcjom regulacji temperatury minimalizujemy ryzyko poparzenia, kiedy ciekawski maluch zacznie bawić się kurkami. Za cały proces odpowiada głowica termostatyczna, która miesza zimną i ciepłą wodę w taki sposób, aby uzyskać pożądaną temperaturę. Po odkręceniu kranu, po kilku sekundach otrzymujemy wodę gotową do kąpieli. Termostat chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury w nagłych przypadkach, kiedy np. podczas awarii instalacji niespodziewanie zostanie odcięty dostęp wody zimnej. Ograniczniki czasowe lub ilościowe zapobiegną powodzi, jeśli dziecko przypadkiem zostawi odkręcony kran.

Antypoślizgowe płytki

Warto zwrócić uwagę również na bezpieczną posadzkę w łazience. Antypoślizgowe płytki oznaczane są parametrem R. Do łazienki, z której korzystają dzieci, wybierzmy płytki o wysokim stopniu bezpieczeństwa: R10 lub R11. Płytki polerowane, o wysokim połysku są eleganckie, ale nie sprawdzą się w pomieszczeniach mokrych. Warto zwrócić uwagę na gresy o matowej, strukturalnej powierzchni lub lappato. Są łatwe w utrzymaniu w czystości, na długo pozostają estetyczne i trwałe. Dywaniki łazienkowe są miłe i przyjemne w dotyku, jednak możemy łatwo się na nich poślizgnąć. Szukajmy modeli bezpiecznych, z silikonowym wykończeniem lub przyssawkami, albo zupełnie zrezygnujmy z takich dodatków w bezpiecznej dla dzieci łazience.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku