Wybieramy płytki do jadalni

W otwartych przestrzeniach, salonach połączonych z kuchnią często materiałem wybieranym na podłogi są płytki. Trwałe, odporne na zarysowania i uszkodzenia, zachwycają nas bogactwem kolorów, faktur i kształtów. Jakie płytki do jadalni wybrać? Na co zwrócić uwag podczas zakupu?
Stół w wielu domach jest centralnym miejscem w domu. Tutaj wspólnie spożywamy posiłki, przy stole celebrujemy ważne chwile z rodziną i przyjaciółmi. Całkowita aranżacja jadalni, zwłaszcza w przypadku wnętrz otwartych, powinna być spójna z pozostałymi pomieszczeniami. Wygodne krzesła, duży, najczęściej rozkładany stół, odpowiednie oświetlenie to podstawa wystroju jadalni. Dopełnieniem całości jest podłoga, która może podkreślać strefę jadalnianą. Wybierając płytki ceramiczne mamy gwarancje trwałej podłogi, która nam posłuży przez lata.

Płytki drewnopodobne

Kolekcje inspirowane drewnem, zachwycają wiernym odwzorowaniem naturalnych materiałów. Płytki drewnopodobne są praktyczną alternatywą parkietu. Doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, czy klasycznych jadalniach opartych na naturalnych materiałach. Płytki możemy ułożyć standardowo z przesunięciem lub zdecydować się na tzw. klasyczną jodełkę. Ten popularny wzór doda naszej jadalni elegancji.

Kwadratowe gresy

Kolejną, często stosowaną płytką w jadalni są gresy o formacie 60x60 cm. Do wyboru mamy różne rodzaje powierzchni: mat, połysk, lappato. Płytki mogą być całkowicie gładkie lub z wyraźnie zaznaczona strukturą. Jadalnia jest miejscem, podatnym na różnego rodzaju zachlapania, dlatego warto wybrać powierzchnię, która będzie łatwa do utrzymania w czystości. Zwróćmy uwagę na parametry techniczne, czy płytka jest odporna na ścieranie, czy ma antypoślizgową powierzchnię. W jadalni warto zastosować gresy rektyfikowane, kolekcje, przy których możemy zastosować minimalną fugę.

Jaką kolorystykę wybrać?

Gresy dostępne są w zróżnicowanej kolorystyce, od jasnych, delikatnych odcieni po ciemne podłogi, nadające ton całemu wnętrzu. Kolor płytki powinniśmy dobierać z myślą o całym wnętrzu, kolorach ścian i mebli. Dobrze sprawdzą się neutralne barwy, które stanowią dobrą bazę dla większości kolorów. W małych pomieszczeniach polecamy jasne płytki, które powiększą przestrzeń. Jeśli decydujemy się na łączenie płytek i drewna lub paneli warto ustalić podział na wczesnym etapie projektu, tak, żeby uniknąć różnicy w wysokości materiału. Pamiętajmy o wyborze odpowiedniego sposobu łączenia. W zależności od rodzaju materiału mamy do wyboru specjalne listwy oraz spoiny elastyczne.

Listwy do jadalni

Spójna, kompletna aranżacja jadalni to także odpowiedni dobór listew przypodłogowych. Poza ciekawym dodatkiem, listwy skutecznie chronią ściany przed zachlapaniem. Do wyboru mamy cokoły gresowe wykonane z tego samego materiału, jak płytka oraz listwy przypodłogowe wykonane z MDF-u, PCV czy poliuretanu. Wybór jest ogromy, listwy dostępne są w wielu kolorach, wysokościach i kształtach, każda dobrze zabezpieczy ściany w naszej jadalni.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku