Odpływ liniowy czy brodzik?

Urządzając łazienkę, często stajemy przed wieloma dylematami i trudnymi decyzjami. Które z rozwiązań jest bardziej komfortowe, oszczędne, ładniejsze? Jednym z takich wyborów jest często wybór między prysznicem bez brodzika a tradycyjną kabiną, co warto wybrać?

Prysznic bez tradycyjnego brodzika

To popularne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach, ponieważ nawet niewielkie wnętrza mogą wyglądać na przestronne, jeśli odpowiednio je zaaranżujemy. Jednolita powierzchnia płytek podłogowych będzie stwarzać wrażenie większej, jeśli nie będzie ograniczona brodzikiem. Ten prosty zabieg pozwala wyeksponować inne elementy wyposażenia wnętrza, np. elegancką, wolnostojącą wannę czy umywalkę o nietypowym kształcie.

Czy warto stosować odpływy liniowe?

Są często najlepszym wyborem do łazienek o niestandardowym rozmiarze, nieustawnych lub o ograniczonym kształcie. Rezygnacja z brodzika w takim wnętrzu pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Do wykonania prysznica typu walk-in wystarczy wtedy ścianka lub drzwi wnękowe, które możemy zamontować i w dużym salonie kąpielowym i w małej łazience w bloku. Kolejną z zalet jest estetyka takiego rozwiązania: odpływy mają płaski kształt, który dodatkowo możemy zintegrować z podłogą poprzez wykończenie klapki płytkami podłogowymi. Wnętrze prysznica łatwo wtedy utrzymać w czystości, jest dostępne dla osób niepełnosprawnych na wózkach, starszych i dzieci. Jeśli wybierzemy odpływ ścienny, możemy wykonać ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni posadzki w łazience.
Do minusów rozwiązań liniowych należy niestety skomplikowany montaż, który wymaga fachowej wiedzy i dokładności oraz zastosowania lepszej izolacji przeciwwilgociowej w łazience. Prysznic bez brodzika powinniśmy zaplanować już w fazie projektowania nowych wnętrz, aby dostosować spadki warstw posadzki i wybrać odpowiedni rodzaj syfonu. W starszych budynkach musimy najpierw przerobić instalację kanalizacyjną do takiego rozwiązania. Jest to często droższe niż zakup tradycyjnego brodzika.

Rodzaje odpływów liniowych

Odpływy dzielimy ze względu na rozmiar, długość oraz na typ odwodnienia i sposób montażu. Najpopularniejsze są odpływy podłużne, umieszczane w podłodze, przy jednym z boków przestrzeni prysznicowej, ze spadkiem skierowanym w jego stronę. Odpływy punktowe wymagają wykonania spadku centralnego, aby woda dopływała do syfonu z 4 stron. Alternatywę dla montażu w podłodze stanowią odpływy ścienne lub narożne o kształcie trójkąta, z otworem nieingerującym w linie posadzki. To świetne rozwiązania do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, które możemy wtedy wykonać pod całą powierzchnią płytek.

Jakie są wady i zalety klasycznego brodzika?

To najlepsze rozwiązanie do szybkich remontów czy odświeżenia łazienki. Nie wymaga zrywania starej posadzki z płytek, a sam montaż brodzika jest o wiele mniej skomplikowany. Brodzik możemy wstawić i wymienić niezależnie od innych elementów wyposażenia łazienki. To sprawdzone rozwiązanie, z którego dobrodziejstw możemy skorzystać w wielu rozmiarach i kształtach. Wariant wysokich brodzików to kompromis między wanną a prysznicem, ponieważ możemy swobodnie wykąpać w nim dziecko lub zrobić ręczne pranie. Płaskie brodziki z kolei łącza zalety brodzika z nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwem. Nowoczesne brodziki zapewniają i komfortową kąpiel i dobrze radzą sobie z ukryciem syfonu oraz innych połączeń instalacyjnych. Bogata oferta producentów i konkurencyjne produkty sprawiają, że znajdziemy brodziki w różnym przedziale cenowym.
Minusem brodzika może być trudna do utrzymania w czystości powierzchnia, podatna na zarysowania oraz rozwój grzybów i pleśni na połączeniach przy ścianie czy kabinie. Zakamarki drzwi, rolek i prowadnic musimy wyczyścić bardzo dokładnie przy pomocy np. starej szczoteczki do zębów. Brodzik ogranicza naszą swobodę projektową. Musimy wybrać idealnie pasującą do niego kabinę prysznicową o takim samym kształcie i rozmiarze. Bryła brodzika wyraźnie odcina się od reszty pomieszczenia i optycznie zajmuje więcej przestrzeni niż płaskie odpływy liniowe.

A może, dwa w jednym?

Kompromis pomiędzy odpływem w posadzce a brodzikiem stanowią brodziki podpłytkowe. To nowoczesne rozwiązanie, które łączy zalety obu produktów. W zestawie znajduje się płyta z wyprofilowanymi spadkami w kierunku odpływu, ruszt oraz syfon. Produkt posiada odpowiednio dobraną matę hydroizolacyjną, która zabezpiecza strop i warstwy posadzki przed działaniem wody i wilgoci. Dzięki zintegrowanym rozwiązaniom bezpiecznie i prawidłowo ułożymy na nim posadzkę z dowolnych płytek łazienkowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Znajdź swój salon!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku