Żaluzje drewniane znów w modzie - jakie żaluzje wybrać?

Żaluzje drewniane znowu na topie. Ekologiczne, dekoracyjne i bardzo praktyczne sprawdzą się w każdym wnętrzu. Podpowiadamy, jakie żaluzje drewniane wybrać.

Żaluzje drewniane – naturalny materiał i ponadczasowy wygląd

Po okresie fascynacji metalem i szkłem w modowych trendach aranżacji wnętrz widać wyraźny zwrot. Dziś dekoratorzy proponują wizualny powrót do natury. Mamy więc naturalne materiały i tkaniny, żywe kwiaty i drewniane dodatki. Mało tego, coraz częściej w prywatnych mieszkaniach pojawiają się strefy wolne od internetu. Wszystko po to, by naprawdę odpocząć i odciąć się od wirtualnego świata, który zawłaszczył naszą prywatność.
Zmiany w aranżacji wnętrz objęły także okna. Dziś coraz częściej metalowe żaluzje, do niedawna bardzo pożądane, zastępowane są drewnianymi. Ich obecność ma być ukojeniem dla oczu i systemu nerwowego. Nie od dziś wiadomo, że naturalne drewno ma działanie antydepresyjne.
Żaluzje drewniane oferowane są w bardzo wielu kolorach, można je bez trudu dopasować do stolarki okiennej, drzwi i mebli. Wiele firm ma w swojej ofercie także białe żaluzje drewniane, idealne okien z białymi framugami.

Żaluzje drewniane – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej

Żaluzje drewniane są bardzo uniwersalne. Można je powiesić we wnętrzach w każdym stylu. Najłatwiej oczywiście dobrać je tam, gdzie mamy dużo drewnianych mebli i dodatków, a samo okno także ma drewnianą ramę. Jednak nie ma potrzeby ograniczać się tylko do takich przypadków. W minimalistycznie urządzonych wnętrzach, gdzie próżno szukać naturalnego koloru drewna, można powiesić żaluzje białe, grafitowe lub czarne.
Drewniane żaluzje wydają się najlepsze do wnętrz w stylu boho, w których rządzi artystyczny nieład i duże przywiązanie do natury. Drewniane dodatki i taka sama podłoga wręcz wymuszają powieszenie żaluzji z tego samego materiału i w tym samym kolorze. I to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo żaluzje sprawiają, że wnętrza są przytulne i wizualnie ciepłe. Przy tym warto zauważyć, że drewno ma właściwości termoizolacyjne. W zimie drewniane żaluzje ograniczają straty ciepła, a w lecie pozwalają uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Tego efektu nie są w stanie dać żaluzje aluminiowe, które zachowują się dokładnie odwrotnie.

Żaluzje drewniane – jakie wybrać

Ustaliliśmy już, że drewniane żaluzje powinny kolorystycznie pasować do aranżacji wnętrza. To nie powinno być trudne, bo producenci oferują żaluzje w bardzo wielu barwach i odcieniach. Ale sam kolor to nie wszystko. Liczy się też sposób montażu żaluzji. Tu do wyboru mamy mocowanie do ramy okiennej, do ściany lub do sufitu. Warto też wcześniej się zastanowić, czy żaluzje mają zasłonić wnękę okienną, czy też być zamocowane w jej wnętrzu.
Najmniej inwazyjną metodą jest montaż żaluzji bezpośrednio do ramy okiennej. Ta metoda nie wymaga wiercenia, jest prosta i każdy da sobie z nią radę samodzielnie w domu. Przy okazji warto rozważyć zamontowanie prowadnic, dzięki którym żaluzje będą zawsze przylegały do okna. To rozwiązanie jest bardzo przydatne w oknach uchylnych i dachowych.
Na koniec pozostaje jeszcze wybór rodzaju sterowania żaluzją. Tu do wyboru mamy dwie metody – tradycyjną manualną oraz zdalną. Dziś coraz częściej zasłania się i odsłania żaluzje drewniane za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie.

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku