Izolacja rur w łazience sposobem na ciszę w mieszkaniu

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, że hałas szkodzi nam tak samo, jak toksyczne związki chemiczne! Uciążliwe dźwięki pochodzące z rur w łazience, nawet jeśli ich poziom emisji nie jest wysoki, mogą stać się przyczyną permanentnego uczucia zmęczenia, kłopotów z koncentracją czy zaburzeń snu.
Czy jest jakiś sposób, by uchronić się przed takim hałasem? Oczywiście! Izolacja instalacji wodno-kanalizacyjnej produktami z wełny skalnej ROCKWOOL to doskonałe rozwiązanie! Sprawi, że odetchniesz z ulgą, ponieważ w Twoim domu zapanuje przyjemna cisza.

Mieszkańcy narzekają na hałasy dobiegające z łazienkowych rur

Izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych stanowi złożony problem uzależniony od wielu czynników. Należą do nich między innymi rodzaj zastosowanej przegrody oraz materiał z jakiej została wybudowana, rodzaj i rozkład pomieszczeń i zastosowanej instalacji. To skutkuje tym, że właśnie w łazience słuchać najwięcej niepożądanych dźwięków ii to ona bardzo często staje się zmorą domowników.

Lekkie rury i przegrody hałasują

Rury stosowane obecnie w budownictwie najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Lekkiego i łatwego w instalacji, ale też słabego pod względem izolacji dźwięków. Zastąpiły one stosowane wcześniej ciężkie rury kamionkowe, ceramiczne czy też żeliwne, które wyróżniały się dużo lepszymi parametrami akustycznymi. Słabsza izolacyjność dźwieków pochodzących z rur tworzywowych wynika z faktu, że mają one dużo mniejszą masę i łatwiej wpadają w rezonans. Następstwem tego jest wzmocnienie niepożądanych odgłosów, które przenoszone są nawet do innych pomieszczeń. Zatem podobnie jak w przypadku przegród – im bardziej masywna jest rura, tym lepiej będzie izolowała dźwięki, np. przelewających się weń płynów.

Pomoże izolacja instalacji

Odgłosy emitowane przez instalacje wodno-kanalizacyjne mogą być na tyle uciążliwe, że warto zabezpieczyć je warstwą izolacji. Tym bardziej, że obecnie stosowane przegrody budowlane oddzielające te newralgiczne elementy od pozostałych pomieszczeń są coraz cieńsze i same w sobie mogą nie stanowić wystarczającej bariery akustycznej dla dźwięków emitowanych przez instalacje, zakłócając tym samym komfort przebywania w pozostałych pomieszczeniach.

Hałas przenosi się za pomocą drgań - właściwa izolacja rur

Warto również zaznaczyć, że w przypadku rur mamy do czynienia ze zjawiskami dynamicznymi. Hałas przenosi się głównie za pomocą drgań. W instalacjach łazienkowych zjawiska hydrauliczne, takie jak np. odpływ wody, wywołują drgania w całym przewodzie kanalizacyjnym, który przenosi je zarówno do innych pomieszczeń, znajdujących się w pionie instalacyjnym, jak i na przegrody budowlane, przez które pion przechodzi, czy też z którymi sąsiaduje (np. strop, ściana). Wysokość poziomu akustycznego przenoszonych dźwięków zależy w dużym stopniu od sposobu montażu instalacji i właściwości użytych materiałów. Zastosowanie lżejszych rur zdecydowanie wzmaga hałas. Dlatego też instalacje wykonane z tworzywa powinno się dodatkowo izolować materiałami ograniczającymi emisję dźwięków. Należy do nich właśnie skalna wełna mineralna. Zastosowanie tego materiału wyciszającego zarówno w szybie instalacyjnym jak i bezpośrednio na rurze, ogranicza poziom hałasu nie tylko w łazience, ale także w sąsiadujących z nią pomieszczeniach.

Izoluj przejścia między stropem a ścianą

Niezmiernie istotnym jest, by pamiętać o zaizolowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych w miejscach ich przejścia przez przegrodę (strop/ściana). Ograniczy to możliwość przenoszenia się drgań na konstrukcję budynku oraz przedostawanie się fali dźwiękowej do sąsiednich pomieszczeń. Aby uzyskać możliwie najlepsze parametry izolacji akustycznej w tych newralgicznych miejscach, zalecane jest zabezpieczenie zarówno samych rur, jak i ścian szybu instalacyjnego, np. za pomocą płyt z wełny skalnej. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania tego materiału jako izolatora jest także ochrona przeciwpożarowa (klasa reakcji na ogień produktów z wełny skalnej to A1, A2L-s1,d0). Ponadto powłoka z folii aluminiowej znajdująca się na otulinach z wełny skalnej zapobiega skraplaniu się pary wodnej na powierzchni rur, eliminując tym samym możliwość zawilgocenia przegrody, a także rozwój w niej pleśni i grzybów!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku