Prysznic bez brodzika w bloku
ZALETY KABIN BEZ BRODZIKA
Projektując naszą niewielką łazienkę liczy się każdy centymetr. Rezygnacja z brodzika o standardowych rozmiarach pozwoli nam stworzyć prysznic dostosowany wielkością do naszego pomieszczenia. Brak brodzika oznacza mniej przestrzeni do czyszczenia, a także mniej zakamarków, w których z czasem zacznie zalegać brud i kamień. Bardzo interesujący jest też efekt wizualny – podłoga łazienki swobodnie przechodzi w przestrzeń kąpielową.
Do wykonana pryszniców typu walk-in możemy wykorzystać wszelkie narożniki lub wnęki. Zastosowanie szklanych ścian bocznych lub drzwi sprawi, że pomieszczenia, w których zostaną zamontowane, będą sprawiały wrażenie bardziej przestrzennych. Dodatkowo możemy mieć kontrolę nie tylko nad wielkością kabiny ale również jej kształtem. Rozwiązania takie oferuje marka IÖ w liniach produktowych Forsa i Larso, gdzie klient może zamówić docięcie szyb i profili na zamówienie. W ramach dwóch linii producent oferuje zarówno drzwi wahadłowe jak i przesuwane w praktycznie dowolnej konfiguracji. Jednak planując wykonanie aranżacji z użyciem prysznica bez brodzika musimy być gotowi na przeprowadzenie generalnego remontu całej łazienki.
WYMAGANIA
Podstawowym elementem podczas przygotowywania łazienki jest wyprofilowanie podłogi ze spadkiem 2%. Jeżeli chcemy, aby prysznic znajdował się na tym samym poziomie co reszta podłogi w pomieszczeniu musimy pamiętać, aby zostawić 11-15 cm przestrzeni w grubości stropu, na niezbędne elementy połączeniowe. W starym budownictwie należy dodatkowo upewnić się czy instalacja hydrauliczna jest w pełni drożna oraz czy jest w dobrym stanie w całym pionie.
RODZAJE ODPŁYWÓW
Podczas wyboru odpowiedniego odpływu należy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Musi być stosunkowo niewielki tak, aby bez problemu zmieścił się w pozostawionej przez nas przestrzeni. Wśród różnego rodzaju odpływów możemy wyróżnić trzy typy, które są wybierane najczęściej. Pierwszym z nich jest odpływ punktowy, montowany w środkowej części prysznica, przez co woda spływa do niego ze wszystkich stron. Po przykryciu go specjalną kratką będzie stosunkowo niewidoczny. Kolejnym rodzajem jest odpływ liniowy – kanał prysznicowy, montowany przy wejściu lub przy jednej ze ścian naszego prysznica. Dobrą alternatywą dla odpływów montowanych w posadzce jest zastosowanie odpływu ściennego lub narożnego. Wybierając odwodnienie (odpływ liniowy) warto wybrać produkt, który jest kompletnym zestawem. Najlepiej aby producent oferował wybór maskownicy – do zabudowy lub ozdobną, w zależności od efektu estetycznego, jaki chcemy uzyskać.
ZABEZPIECZENIE PRZED ZALANIEM
Nieszczelna konstrukcja prysznica umieszczonego w stropie może wyrządzić wiele szkód. Zalanie łazienki, a przy tym mieszkania sąsiadów z dołu nie jest niczym przyjemnym. Aby uniknąć „powodzi” warto odpowiednio uszczelnić prysznic stosując hydroizolację. Podłogę w całej łazience należy wyłożyć tzw. Płynną folią, a wszystkie krawędzie w tym krawędzie prysznica najlepiej okleić specjalną taśmą uszczelniającą.
Podsumowując, przed podjęciem decyzji o wstawieniu do swojej łazienki prysznica bez brodzika upewnij się, że konstrukcja Twojego bloku na to pozwala oraz zadaj sobie pytanie czy jesteś gotowy na jej generalny remont.