Tania czy droga kabina prysznicowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego prysznica

Planowanie naszej nowej, łazienkowej aranżacji zazwyczaj rozpoczyna się od określenia budżetu. Prawidłowe rozplanowanie przeznaczonej na ten cel kwoty jest kluczem do sukcesu. Podczas wyboru materiałów oraz wyposażenia łazienkowego musimy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość oraz praktyczność. W końcu łazienkę remontujemy raz na parę, a nawet paręnaście lat.

Obecnie w małych łazienkach (i nie tylko), królują kabiny prysznicowe. Nic w tym dziwnego - ilość zużytej wody podczas korzystania z prysznica jest dużo mniejsza niż w przypadku kąpieli w wannie. Oprócz ekologicznych przesłanek oszczędzamy również cenne miejsce, które możemy przeznaczyć na inne praktyczne rozwiązania. Na co zwrócić uwagę wybierając trwałą kabinę prysznicową, która posłuży nam przez lata? 

WYBÓR MIEJSCA

Na samym początku musimy ustalić miejsce, w którym chcemy umieścić naszą kabinę prysznicową. Dzięki temu dowiemy się na jaki model warto postawić. Na rynku odnajdziemy zarówno kabiny narożne, kwadratowe, półokrągłe jak i prostokątne. Jeżeli zdecydujemy się na prysznic umieszczony we wnęce o którym pisaliśmy już tutaj lub prysznic narożny, którego zalety omawialiśmy tutaj nie będziemy musieli inwestować w standardowe kabiny, a jedynie w ścianki lub drzwi prysznicowe. Do tego, niektórzy producenci pozwalają na indywidualne przecinanie ścianek. Takie rozwiązania jak i standardowe modele odnajdziemy m.in. w ofercie marki w liniach Forsa oraz Larso. Istotna jest też standardowa wysokość – warto od razu zainwestować w kabinę 2 – metrową. Wspominana wcześniej marka oferuje takie kabiny w standardzie bez dopłat. 

ODPOWIEDNIE MATERIAŁY

Wybierając kabinę prysznicową możemy spotkać się z takim materiałem jak akryl (polistyren). Jednak nie dajmy się zwieść kuszącym ofertom cenowym kabin wykonanych przy jego użyciu. Materiał ten ma sporo wad. Prysznice z akrylowymi ściankami są dużo mniej odporne na uszkodzenia, bardzo łatwo je zarysować, a po pewnym czasie pojawiają się na nich nieestetyczne odbarwienia. W dodatku mogą się odkształcać.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie na kabiny prysznicowe wykonane ze szkła, ale nie byle jakiego! Podczas zakupów warto upewnić się, czy w danej kabinie zostało zastosowane szkło hartowane, które jest dla nas dużo bezpieczniejsze i trwalsze. O zaletach szklanych drzwi prysznicowych pisaliśmy tutaj. Rozsądna grubość szkła to 6mm – warto zwrócić na to uwagę – cienka szyba potrafi sprawić wiele problemów w późniejszym użytkowaniu.

Bardzo ważna jest także jakość uszczelek. Jeśli zniszczą się zbyt szybko woda zacznie przeciekać przez szczeliny konstrukcji, a to zwiastuje duże kłopoty – zacieki, wilgoć, nieprzyjemny zapach. Dobre kabiny dysponują wysokiej klasy uszczelkami, których żywotność przedłuża mechanizm unoszenia drzwi podczas otwierania – np.  w produktach z linii Forsa.

SZTYWNOŚĆ KONSTRUKCJI

O sztywności konstrukcji decydują poza szybą odpowiednio grube profile i poprzeczki. Tanie prysznice bazują na profilach z tworzyw sztucznych i często nie posiadają w ogóle poprzeczek usztywniających konstrukcję. Dobra poprzeczka lub profil w żadnym wypadku nie powinny giąć się w rękach – warto sprawdzić to organoleptycznie.

POWŁOKA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Jeżeli zdecydowaliśmy się na nieco droższą kabinę ze szkła hartowanego zwróćmy również uwagę na jej powłokę. Wizja zacieków i osadzającego się kamienia na szklanych powierzchniach nie jest najlepsza. Dlatego też producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i coraz częściej stosują specjalne powłoki, które zwiększają odporność szkła na niesprzyjające warunki. Przykładem jest powłoka Aquaperle stosowana w produktach marki , w kolekcji Larso oraz Forsa. Jej specjalna struktura pozwala na zredukowanie osadzających się zanieczyszczeń, dzięki czemu utrzymanie kabiny w czystości jest dużo łatwiejsze. 

OTWIERANIE DRZWI

Drzwi przesuwne, wahadłowe, składane, harmonijkowe – producenci oferują wiele rodzajów drzwi prysznicowych, które możemy dostosować do własnych preferencji oraz wielkości pomieszczenia. O ich wadach i zaletach pisaliśmy tutaj. Podczas wybierania idealnego modelu warto również zwrócić uwagę na zastosowane w nich mechanizmy. Prowadnice oraz rolki wykonane z materiałów o słabej jakości sprawią, że nasze drzwi będą często się psuły i uniemożliwiały nam komfortowe korzystanie z naszej kabiny prysznicowej. Dobre kabiny prysznicowe mają demontowalne mechanizmy przesuwne drzwi, co pozwala szybko i sprawnie rozebrać kabinę i wyczyścić trudno dostępne miejsca. 

CZĘŚCI ZAMIENNE

Każdy produkt codziennego użytku niszczy się i zużywa. Kupując dziś powinniśmy myśleć o tym, co się z nim stanie za 5 albo 10 lat. Porządni europejscy dostawcy oferują listę części zamiennych, która obejmuje najważniejsze elementy eksploatacyjne w horyzoncie 10-15 lat. Oznacza to, że przy właściwym serwisowaniu kabina prysznicowa może posłużyć nam nawet kilka dekad. Kabina z hipermarketu działa zazwyczaj do momentu zakończenia się okresu gwarancyjnego. A warto przy tym zaznaczyć, że produkt wysokiej jakości nie jest kilkanaście razy droższy od tanich marketowych rozwiązań. Różnica ceny rzadko przekracza dwu lub trzykrotność ceny najsłabszych produktów. Trzeba przy tym pamiętać, że kabinę renomowanego producenta naprawimy sami, bo została z tą myślą od razu zaprojektowana. A to oznacza, że nie musimy po 3-4 latach wymieniać jej na nową, dzięki czemu zyskamy dłuższą żywotność, unikniemy wzywania fachowca i de facto remontu łazienki.

Interesują Cię kabiny prysznicowe? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku