Remont łazienki – jak się do niego przygotować?

Remont łazienki to nie lada przedsięwzięcie! Unoszący się pył, hałas, brak bieżącego dostępu do toalety, duże koszta oraz żmudne planowanie. Jednak kto nie jest gotowy na takie poświęcenia, jeżeli w grę wchodzi nowa, wyjątkowa aranżacja! Aby nieco przyśpieszyć prace remontowe trzeba porządnie się przygotować. Jak się za to zabrać? Przedstawiamy praktyczny poradnik, który w paru prostych krokach pomoże Wam przygotować się do remontu łazienki!

DOBRY PLAN TO PODSTAWA

Swoją remontową przygodę powinniśmy zacząć od wypisania wszystkich rzeczy, które chcielibyśmy mieć w naszej nowej łazience. Tworząc listę powinniśmy odpowiedzieć sobie m.in. Na takie pytania jak: czy chcemy mieć wannę, czy prysznic, a może jedno i drugie? Jakiego kształtu ma być umywalka, a jakiego lustro? Jakie chcemy zastosować oświetlenie i gdzie? Czy planujemy wymianę grzejnika, a może wolimy zastosować ogrzewanie podłogowe? Czy chcemy zmienić dotychczasowe ustawienie łazienki? Jakie kolory chcemy zastosować w naszej aranżacji?

Wszystkie odpowiedzi, należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb domowników. Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna, w końcu remont robimy raz na parę, a nawet parenaście lat. Jeżeli Wasza łazienka nie potrzebuje gruntownego remontu, to czas na zaplanowanie zmian, które chcielibyście do niej wprowadzić. Jakie dodatki chcielibyśmy dodać lub co konkretnie należy wymienić.

ARANŻACJA ŁAZIENKI

Aranżując swoją łazienkę warto zastanowić się jak w najlepszy i najbardziej praktyczny sposób wykorzystać naszą przestrzeń. Wybierając płytki kierujmy się nie tylko własnymi preferencjami i tym co aktualnie jest modne. Zwracajmy również uwagę na ponadczasowe wzory, które z biegiem lat nadal będą wyglądały dobrze i zgrają się ze stylistyką innych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Kolorami, które sprawdzą się w niemalże każdym przypadku są odcienie szarości, biel oraz czerń lub beż.

Ważne jest również praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Aranżując naszą łazienkę warto wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki, które mogą nam posłużyć jako miejsce na prysznic, o takim rozwiązaniu pisaliśmy tutaj, lub jako przestrzeń na przechowywanie kosmetyków czy ręczników. Projekt naszej łazienki możemy wykonać sami, jak również oddać go w ręce specjalistów. Taką możliwość oferują salony łazienek BLU, gdzie usługa projektowa jest w cenie zakupów.

WYCENA I BUDŻET

Planując remont naszej łazienki musimy wziąć pod uwagę dużo więcej niż koszt samych materiałów. Zaleca się, aby ilość zamówionych przez nas płytek była o 10% wyższa niż te, które faktycznie są nam potrzebne. Podczas remontów materiał ten może zostać uszkodzony. Lekki zapas takich materiałów może znacząco usprawnić późniejsze prace. Podczas generalnego remontu należy zwrócić również uwagę na gruz, który będziemy musieli wyrzucić do specjalnie podstawionego i opłaconego przez nas kontenera. Jeżeli nie podejmujemy się samodzielnego remontu łazienki, co jest w wielu przypadkach niemożliwe, musimy być również gotowi na koszty związane z wynajęciem wyspecjalizowanego zespołu remontowo – wykończeniowego.

ZAKUPY NIE NA OSTATNIĄ CHWILĘ

Aby jak najlepiej przygotować się do remontu naszej łazienki, warto zacząć rozglądać się za potrzebnymi materiałami dużo wcześniej. Większe ilości płytek nie zawsze są dostępne od ręki, a na niektóre kolekcje trzeba czekać dużo dłużej. Aby mieć pewność, że materiały pojawiają się na czas naszego remontu należy zakupić je dużo wcześniej. Dzięki temu oszczędzimy sobie nerwów, a ekipa remontowa będzie mogła zacząć pracę w wyznaczonym terminie. No chyba, że robimy zakupy w salonach Blu, które posiadają największy magazyn w Polsce z 30.000 miejsc paletowych, a każdy towar trafi prosto do naszego domu w ciągu 48 godzin roboczych od złożenia zamówienia.

EKIPA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Mamy już plan działania i określony budżet - co dalej? Remont łazienki nie obejdzie się bez pomocy doświadczonej ekipy remontowej. Możesz wybrać zarówno ekipę do prac remontowo wykończeniowych jak i pojedynczych fachowców, którzy zajmą się poszczególnymi etapami remontu. Osoby godne zaufania mogą mieć dosyć długie kolejki. Warto więc wybrać odpowiedni zespół dużo wcześniej, tak aby remont odbył się w zaplanowanym przez nas terminie.

Jak znaleźć odpowiednią ekipę remontową? Warto popytać wśród rodziny lub znajomych, czy nie znają sprawdzonego już zespołu lub pojedynczych osób. Zwracajmy również uwagę na opinię, wystawione przez klientów danej ekipy na jej stronach w internecie. Przed zdecydowaniem się na konkretny zespół porównujmy ceny oraz umiejętności danego zespołu remontowego. W tym celu warto poprosić o kontakt do poprzednich klientów.

PRZEGLĄD INSTALACJI

Remont łazienki w starszym budownictwie może wiązać się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z potrzeby wymiany instalacji zarówno elektrycznej, jeżeli przewody w naszym pomieszczeniu są aluminiowe, jak i wodno – kanalizacyjnej. Taką wymianę zaleca się w szczególności, gdy w naszej łazience były zastosowane elementy wykonane ze stali bądź żeliwa. Stosowana w starszym już budownictwie ilość oraz układ przyłączy może znacząco odbiegać od obecnie przyjętych standardów.

Przebudowanie instalacji wodno – kanalizacyjnej będzie również konieczne w przypadku całkowitego przearanżowania pomieszczenia i zmiany ustawienia poszczególnych sprzętów. Proces ten jest niestety bardzo kosztowny i czasochłonny, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej na co musimy się przygotować.

WENTYLACJA I OKNA

Wszyscy chcemy uniknąć gromadzenia się wilgoci w naszej łazience – grzyb oraz pojawiająca się pleśń występują najczęściej w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Kanały wentylacyjne w łazienkach często są niedrożne, przez co w pomieszczeniu nie ma prawidłowego obiegu powietrza. Drożność naszych wentylacji możemy szybko sprawdzić przykładając do nich kartkę papieru lub zapalniczkę. Niezbędne jest też zainwestowanie w aktywną wentylację.

Jeżeli architektura naszego domu bądź mieszkania na to pozwala, warto znaleźć miejsce na wstawienie okna. Nawet niewielkie okno pozwoli nam na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu znacząco obniżymy ryzyko występowania pleśni.

STWÓRZ WŁASNĄ PRZESTRZEŃ

Podczas remontowego szaleństwa i ogromnej ilości materiałów wykończeniowych nie zapomnij o dodatkach! To właśnie one stworzą w naszej łazience, przytulną i domową przestrzeń. W swoich aranżacjach możesz postawić na ozdobne lustra czy stojaki na ręczniki. Dodatkowym urozmaiceniem mogą okazać się plakaty bądź obrazy umieszczone na ścianach, a także ozdobna tapeta zamiast płytek. Dodatkowo, zwłaszcza jeśli w naszej łazience znajduje się okno, możemy wypełnić naszą aranżację kwiatami.

Planujesz remont łazienki? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku