Płytka rektyfikowana – czyli jaka?

Mnogość wzorów, kolorów, struktur – każdy kto chociaż raz remontował lub wykańczał swoje pomieszczenia przy użyciu płytek na pewno wie, że ich parametry techniczne są równie ważne jak ich wygląd. Czytając kolejne opisy i tabliczki przy wypatrzonym modelu na pewno spotkaliście się ze sformułowaniem „płytka rektyfikowana” lub „rektyfikacja”. Co to właściwie oznacza?

PROCES PRODUKCJI

Płytki powstają poprzez połączenie ze sobą różnych surowców takich jak: sproszkowana glina, piasek, tal i dodatki mineralne. Następnie składniki te w odpowiednich proporcjach są mieszane na mokro, a powstała masa zostaje poddana procesowi ujednorodnienia. Następnym krokiem w produkcji płytek jest suszenie masy, z której po odparowaniu wody powstaje granulat. Kolejnymi etapami jest formowanie i barwienie płytek. Po dosuszeniu formy płytek trafią do pieca, w którym są wypalane. Proces ten jednak nie zapewnia im jednakowych wymiarów. Płytki po wypaleniu mogą znacząco odbiegać od siebie rozmiarami, a ich brzegi są nieregularne.

KALIBRACJA

Płytki po wypaleniu różnią się od siebie kalibrem, tzw. Rzeczywistym rozmiarem mierzonym w milimetrach. Im większy rozmiar, tym większa może być różnica pomiędzy poszczególnymi  płytkami. Proces kalibracji polega więc na selekcji wypalonych wcześniej płytek na grupy o najbardziej zbliżonych do siebie wymiarach. Dlatego więc podczas zakupu płytek warto zwrócić uwagę na ich kaliber. Niestety proces produkcji płytek sprawia, że jedna partia może znacząco odbiegać kalibrem od płytek z kolejnej partii.

REKTYFIKACJA

Czym jest więc rektyfikacja? Mówiąc najprościej jest to proces, w którym brzegi płytek są odpowiednio docinane, dzięki czemu powstałe w procesie wypalania różnice w wymiarach płytek z jednej partii nie wynoszą więcej niż 0,2mm. Ich brzegi są natomiast ścięte pod kątem 90°. Płytki rektyfikowane to zdecydowanie najpopularniejszy typ płytek w ofercie marki Azario oraz Vijo.

UKŁADANIE PŁYTEK REKTYFIKOWANYCH

Równe brzegi płytek poddanych rektyfikacji sprawiają, że powierzchnie nimi wyłożone są jednolite i gładkie. Jednak układanie takich płytek bez jakiejkolwiek spoiny może być zgubne. Co prawda dużo łatwiej jest wymienić taką płytkę w przypadku jej uszkodzenia, bez naruszenia sąsiadujących elementów. Jednak brak fugi sprawia, że płytki dużo częściej pękają. Producenci zazwyczaj zalecają aby minimalna szerokość fugi znajdującej się pomiędzy płytkami rektyfikowanymi wynosiła 1,5mm.  Spoina ta jest na tyle elastyczna, że uchroni nasze płytki przed uszkodzeniami związanymi z „pracą” ścian lub podłogi.

WADY I ZALETY PŁYTEK REKTYFIKOWANYCH

Do zalet płytek poddanych rektyfikacji należy przede wszystkim ich praktyczność. Mniejsza spoina między ułożonymi płytkami sprawia, że dużo łatwiej wyczyścić ich powierzchnię. Płytki rektyfikowane praktycznie nie różnią się od siebie wymiarami, a ich krawędzie są ostre dzięki czemu tworzą jednolitą płaszczyznę, a pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej otwartego i większego.

Do wad takich płytek należy ich cena, która zazwyczaj jest wyższa niż cena standardowych płytek. Dodatkowo płytki te wymagają dużej precyzyjności przez co ich ułożenie często nie obejdzie się bez pomocy fachowca.

Planujesz zakup płytek? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku