Wpisz kod "paradyz20" - rabat 20% na Ceramika Paradyż Classica
dni
godz
min
sek
Jak dbać o meble łazienkowe? Sprawdź 5 porad ekspertów.
14-12-2022
Meble łazienkowe to wyposażenie, z którego możemy korzystać przez wiele lat, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. W praktyce nie są potrzebne żadne specjalne zabiegi. Wystarczy jedynie, że zastosujesz pięć rad naszych ekspertów, które publikujemy poniżej.
Spis treści:
Kiedy wybierzesz już swoje wymarzone meble do łazienki, warto sprawić, aby jak najdłużej pozostały funkcjonalne. Niezależnie od tego, czy jest to gotowe wyposażenie, wykonane na wymiar, czy praktyczne meble modułowe do łazienki, z pomocą prostych czynności możesz zauważalnie wydłużyć okres ich bezawaryjnej eksploatacji. Sprawdź te porady naszych ekspertów.
Nie ustawiaj mebli w tych miejscach łazienki, bo je zniszczysz.
O tej wskazówce warto pamiętać już na etapie planowania rozmieszczenia mebli w łazience, ponieważ ich niewłaściwa lokalizacja może skutkować nawet zniszczeniem wyposażenia. Chodzi o to, że meble łazienkowe wykonane są najczęściej z MDF i płyty wiórowej, zabezpieczonych wodoodpornymi powłokami. Uszkodzenie tych powłok zwykle prowadzi do zawilgocenia materiału konstrukcyjnego i w efekcie do uszkodzenia mebla.
Dlatego właśnie nie stawiaj mebli łazienkowych bezpośrednio na posadzce, lecz zastosuj plastikowe dystanse. W meblach do łazienki od sprawdzonego producenta zamontowane są one fabrycznie, ale możesz też dokupić je osobno. Dzięki podkładkom unikniesz zawilgocenia mebla podczas mycia podłogi czy w efekcie rozchlapania wody, o co w łazience przecież nie trudno.
Poza tym nie ustawiaj mebli w bezpośredni sąsiedztwie okna, aby nie narażać powłok malarskich na działanie promieniowania UV. Nie wolno również meblami łazienkowymi zasłaniać grzejników. Po pierwsze dlatego, że punktowe rozgrzewanie wykończenia tego wyposażenia może je uszkodzić, a po drugie dlatego, że w ten sposób zmniejszysz efektywność kaloryfera. Ważne również, aby meble łazienkowe nie stały w miejscach, w których narażone są na obicie (np. drzwiczkami innych mebli czy pralki), ponieważ grozi to mechanicznym uszkodzeniem powłoki zabezpieczającej.
Meble wiszące solidnie zamocuj, a stojące - wypoziomuj.
Chociaż szafka z lustrem czy półka wisząca w łazience prawdopodobnie nie będą przenosić takich obciążeń, jak meble w innych pomieszczeniach, koniecznie zamocuj je równie solidnie i starannie. W przeciwnym wypadku ryzykujesz, że w najmniej oczekiwanym momencie szafki spadną wraz z zawartością.
Stojące meble łazienkowe, a więc szafka pod umywalkę czy słupek do łazienki, muszą zostać wypoziomowane. Na równej posadzce łazienki nie ma z tym problemu, ale w starszym budownictwie konieczne może się okazać użycie odpowiednich podkładek. Meble chwiejące się lub przechylone na którąś ze stron mogą niespodziewanie się przewrócić. Poza tym narażone na wahania temperatur oraz okresowe wzrosty wilgotności powietrza w pomieszczeniu prędzej czy później po prostu się wypaczą.
Dbaj o to, by meble były suche. Jeśli trzeba - powycieraj je.
W przypadku mebli łazienkowych wysokiej jakości fabryczne powłoki zewnętrznie skutecznie zabezpieczają przed działaniem wody. Nie zmienia to faktu, że tego typu wyposażenie nie jest wodoodporne. Aby jak najdłużej spełniało swoje funkcje, powinno pozostawać suche.
Jeżeli w Twojej łazience wentylacja nie radzi sobie z usuwaniem pary wodnej, powstającej podczas toalety, i na meblach zbiera się wilgoć - powycieraj je do sucha po każdej kąpieli. To samo dotyczy sytuacji, w których meble zostaną zachlapane. Pamiętaj, że im rzadziej to wyposażenie będzie narażone na bezpośredni kontakt z wodą, tym dłużej będziesz z niego korzystać.
Stosuj odpowiednie środki do czyszczenia mebli łazienkowych.
Warto również zastanowić się czym czyścić meble łazienkowe. Jeżeli sprzątasz regularnie, zabrudzeń będzie niewiele. Do ich usunięcia wystarczy więc delikatnie zwilżona czystą wodą szmatka i druga, którą powycierasz meble do sucha. W przypadku trudniejszych zabrudzeń użyj wyłącznie płynu do mycia naczyń i miękkiej szmatki.
W żadnym wypadku nie stosuj do mycia mebli łazienkowych (nawet punktowego):
- rozpuszczalników,
- benzyny,
- wybielaczy,
- odtłuszczaczy,
- środków ściernych (w tym mleczek i past z drobinkami),
- silnych detergentów,
- wrzątku.
Środki te mogą nieodwracalnie uszkodzić zewnętrzną powłokę mebli. Z tych samych powodów do czyszczenia mebli łazienkowych nie używaj również ostrych gąbek czy kuchennych druciaków ani innych przedmiotów, które mogłyby mechanicznie zniszczyć wykończenie wyposażenia.
Wybierz to rozwiązanie, jeśli chcesz przerobić meble do łazienki
Bardzo często zdarza się, że w trakcie eksploatacji chciałbyś wprowadzić drobne modyfikacje w konstrukcji mebli, które poprawiłby komfort użytkowania. Chodzi np. o wymianę półek na szuflady czy demontaż drzwiczek. Pamiętaj jednak, że każda tego rodzaju przeróbka wiąże się z ryzykiem przerwania ciągłości fabrycznej powłoki zabezpieczającej.
Jeżeli chcesz dopasować wyposażenie toalety do Twoich potrzeb lub wymiarów pomieszczenia, skorzystaj z darmowego konfiguratora mebli łazienkowych. Dzięki niemu nawet za pomocą smartfonu zaprojektujesz i przekażesz do wykonania swoje wymarzone, wysokiej jakości meble do łazienki. Już teraz sprawdź, jakie to proste.
Eksperci doradzają, jak dbać o meble łazienkowe w 5 prostych krokach ✅ Tym nie wolno czyścić mebli ✅ Sposób na wymarzone meble łazienkowe ✅
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Podobne inspiracje
Podobne
- Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej
-
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji
Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |