Wysyłka gratis od 2000zł brutto (bez płytek 120x120 i większych)
dni
godz
min
sek
Powrót do korzeni: jak urządzić wnętrze łazienki w duchu retro?
04-12-2023
Styl retro łączy w sobie czar dawnych epok i ponadczasową elegancję. To zestawienie zaskakująco dobrze pasuje do łazienek. Odnajduje się ono zarówno w dużych pokojach kąpielowych, jak i na mniejszych powierzchniach. Jak urządzić łazienkę w stylu retro? Jakie są jej najważniejsze cechy?
Spis treści:
Czym charakteryzuje się styl retro w łazience?
Styl retro to ten czerpiący ze stylistyki dawnych wnętrz. Oznacza to, że w jego klimat wpisują się zarówno aranżacje zainspirowane pomieszczeniami z przełomu XIX i XX wieku, jak i te nieco bliższe naszym czasom – bazujące na stylu lat 60, 70, a nawet 90. XX wieku.
Niemniej jednak myśląc o łazience w stylu retro, zazwyczaj wyobrażamy sobie gustowne pokoje kąpielowe lat 20 i 30. XX wieku. Ich wysoka estetyka oparta jest na umiarze, starannie dobranych dekoracjach i wyrazistych stylowo elementach. W łazienkach retro zauważyć można również ciekawe połączenia i intrygujące kontrasty. Nie brakuje też delikatnych, opływowych linii i neutralnej kolorystyki.
Jak wprowadzać styl retro do łazienki?
Klimat retro do łazienki możesz wprowadzić na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest stylizowanie nowych rzeczy na wzór minionych epok. Producenci ceramiki i armatury łazienkowej proponują zarówno wanny, jak i baterie wyglądem nawiązujące do tych z przełomu wieków, a jednocześnie funkcjonalnością odpowiadające współczesnym potrzebom.
Drugim sposobem na osiągnięcie klimatu retro w łazience, jest wykorzystanie w aranżacji starych mebli i dodatków. Te najczęściej można kupić na pchlich targach i w antykwariatach. Wytrwali mogą ich też szukać na babcinych strychach.
Najpopularniejszym sposobem na łazienkę retro jest jednak przeplatanie nowoczesnych detali i rozwiązań ze współczesną estetyką. Styl retro bardzo łatwo bowiem łączyć z innymi designami. Harmonijnie komponuje się on z elementami nowoczesnymi, klasycznymi, czy też skandynawskimi.
Jakie płytki na ściany i podłogę do łazienki retro?
Urządzanie łazienki retro warto zacząć od wyboru płytek. To one bowiem pojawiają się zarówno na podłodze, jak i na ścianach wnętrza. Przyjmują one (jak cała łazienka retro) naturalne, neutralne i stonowane odcienie. Idealnym wykończeniem ścian są płytki w jasnych barwach i o połyskującej powierzchni. Te ułożone na podłodze powinny z nimi wyraźnie kontrastować. To, dlatego podłoga łazienki retro często wykończona jest gresem patchworkowym, betono- i drewnopodobnym, czy w biało-czarną mozaikę. Modnym wyborem na podłogę jest też jodełka nawiązująca do parkietów, czarno biała szachownica oraz wzór cegły lub lastryko.
Jakie meble pasują do łazienki w stylu retro?
W aranżacjach retro bardzo ważną rolę odgrywają meble. Pożądane są te stylizowane, o obłych liniach, złotych wykończeniach lub czarnych zdobieniach. Najlepiej, jeśli wykonane są z drewna. W łazience w stylu retro meblami must have jest szafka umywalkowa, wolnostojący stolik, toaletka, duże lustro w drewnianej lub pozłacanej ramie. Idealnym dodatkiem jest natomiast stylowy i ozdobny żyrandol, oraz równie dekoracyjne kinkiety.
Jaka jest ceramika łazienkowa w stylu retro?
Dopełnieniem aranżacji retro jest ceramika. Jej forma i styl mają tu duże znaczenie. Elegancję i szyk do wnętrza wprowadza przede wszystkim ceramika o opływowych, delikatnych liniach. Oznacza to, że idealny wybór stanowią umywalki przypominające misy lub balie. Najlepiej wybieraj modele przeznaczone do montażu bezpośrednio w blacie lub szafce. Zwróć też uwagę na kolor umywalki. Śnieżna biel będzie dobrze komponować się z chromowanymi lub platynowymi bateriami, natomiast lekko kremowe odcienie ceramiki dobrze współgrają ze złotą armaturą.
Do stylu umywalki dopasuj wygląd miski sedesowej oraz kształt bidetu. Styl retro w łazience podkreślą modele o szerokich krawędziach i opływowych liniach. Kolorystyka powinna być dopasowana do wybranego zlewu.
Na koniec pomyśl o królowej łazienki retro, czyli wannie. W większych metrażowo pokojach kąpielowych stanąć powinna ta o znacznych rozmiarach i koniecznie wolnostojąca, wsparta na dekoracyjnych nóżkach. W mniejszych łazienkach zastąpić może ją tradycyjny model przyścienny, który również powinien być dekoracyjny. Za takie uznaje się wanny ozdobione drewnianą okładziną lub glazurą.
Armatura łazienkowa w stylu retro
Kolejny ważny element wyposażenia łazienki w stylu retro to armatura. Jej zadaniem jest podkreślać charakter wnętrza i dodawać mu klimatu. Nie chcąc rezygnować ze współczesnych wygód i funkcjonalności takich jak np. oszczędność wody, zdecyduj się na stylizowane baterie łazienkowe. Wyglądem do złudzenia przypominają one dawną armaturę, jednak od tej współczesnej nie różnią się funkcjami, trwałością i komfortem użytkowania. Najczęściej baterie łazienkowe retro występują w kolorze złotym. Możesz też spotkać modele srebrne oraz mosiężne. W klasycznej wersji są one dwuuchwytowe i posiadają dekoracyjne kurki oraz krany. Dostępna jest też stylizowana armatura stojąca, którą warto łączyć z wolnostojącymi wannami.
Jakie dodatki do łazienki retro?
Styl retro w łazience lubi gustowne i eleganckie dodatki. Do takich zaliczyć można lustra w zdobionych ramach, pozłacane lub miedziane mydelniczki, uchwyty na ręczniki lub kubki na szczoteczki do zębów, a także zapachowe świece w masywnych świecznikach czy zielone rośliny w oryginalnych donicach. W łazienkach retro znajdzie się również miejsce na ciekawe plakaty oraz obrazy np. czarno-białe grafiki. Do przechowywania kosmetyków sprawdzą się plecione, drutowe kosze lub szklane pojemniczki, ustawione na półkach lub blacie szafki.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Produkty na zdjęciu
Płytka uniwersalna, 19,8x17,1 cm
58,22 m2
IÖ Iseo AZUMISE.1077.01.126
Umywalka ścienna, nablatowa, meblowa z powłoką Clean Plus+, 60.5x48 cm
2 szt
Ceramika Paradyż Modern Bianco Gres Szkl. Struktura
Płytka uniwersalna, 19,8x19,8 cm
85,11 m2
Ceramika Paradyż Modern Nero Gres Szkl. Struktura
Płytka uniwersalna, 19,8x19,8 cm
80,73 m2
IÖ Water Tech Slim OL.WTS.60.RP.ST
Odwodnienie liniowe z rusztem pełnym, stalowy, 60 cm
0 szt
Podobne inspiracje
Podobne
- Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej
-
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji
Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |