Wpisz kod "paradyz20" - rabat 20% na Ceramika Paradyż Classica
dni
godz
min
sek
Syfon do zlewu jednokomorowego i dwukomorowego
03-10-2023
Syfon do zlewu jednokomorowego będzie się różnił od modelu przeznaczonego do zlewozmywaka półtorakomorowego lub dwukomorowego. Jednak podczas wyboru tego rodzaju wyposażenia warto zwrócić uwagę również na inne szczegóły, które omawiamy w poniższym wpisie. Sprawdź, jaki syfon do zlewu jednokomorowego i dwukomorowego spełnią Twoje oczekiwania.
Spis treści:
Zlew w kuchni musi posiadać syfon. O ile w łazienkowych umywalkach można jeszcze zastosować podobnie działające urządzenia, o tyle w kuchni najlepiej sprawdzają się klasyczne rozwiązania, które nie zapychają się często, a jeśli już do tego dojdzie — można łatwo udrożnić. Wyjaśniamy, jaki wybrać syfon do zlewu jednokomorowego i dwukomorowego.
Jak daleko zlew od odpływu?
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, gdzie powinien być zlokalizowany zlew. Od tego bowiem zależy przede wszystkim komfort jego użytkowania, ale również nasze bezpieczeństwo. Na przykład montaż zlewu w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, zwłaszcza gazowej, nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Stwarza to bowiem ryzyko zachlapania palnika wodą, co spowoduje zgaszenie płomienia. Gorzej będzie, gdy krople spadną np. na rozgrzany na patelni tłuszcz. Z drugiej strony zlew w pobliżu kuchenki jest jednak wygodny. Najlepiej więc odgrodzić od siebie te sprzęty kilkunastoma centymetrami blatu.
A jak daleko zlew od odpływu umieścić? Zgodnie ze sztuką budowlaną, powinien się on znaleźć nie dalej, niż 300 cm od pionu kanalizacyjnego. W większości przypadków odległość ta jest znacznie mniejsza, ponieważ już na etapie projektowania kuchni dokładnie wiadomo, gdzie znajdzie się zlew. Niemniej jednak podczas remontów i przeróbek zwłaszcza w starszym budownictwie, często pada pytanie, jak daleko zlew od opływu?
Czy każdy syfon pasuje do każdego zlewu?
Wyjaśniając, jaki syfon do zlewu jednokomorowego i dwukomorowego, nie sposób pominąć kwestii ich ewentualnej uniwersalności. Chociaż wszystkie te elementy posiadają znormalizowane wymiary, to jednak nie są one identyczne. Z tego powodu nie każdy syfon pasuje do każdego zlewu.
Różne są przede wszystkim średnice poszczególnych elementów syfonu, zwłaszcza przyłącza do zlewu oraz rury odprowadzającej do kanalizacji. Syfony posiadają także różne rozmiary i kształty, co często ma decydujący wpływ na wybór konkretnego modelu z uwagi na fakt, że przestrzeń pod zlewem w kuchni najczęściej jest w jakiś sposób zagospodarowana.
Jak wybrać syfon do zlewu?
Wybierając syfon do zlewu uwzględnić należy wiele kwestii. Przede wszystkim:
- ilość komór zlewozmywaka,
- średnicę (1,5 cala lub 3,5 cala) oraz kształt odpływu (okrągły, kwadratowy),
- obecność i kształt przelewu,
- grubość dna zlewu (modele granitowe często wymagają dłuższej na ok. 5 cm śruby do montażu sitka, podczas gdy większość syfonów, przeznaczonych do zlewów stalowych, posiada w komplecie tę śrubę krótszą),
- ilość miejsca pod zlewozmywakiem,
- to jak daleko zlew od odpływu będzie zamontowany.
Często się okazuje, że pod zlewem chcemy przechowywać np. kosz na śmieci lub inne, stosunkowo wysokie wyposażenie. W takich sytuacjach wybrać należy syfon oszczędzający miejsce (space-saver), zwany też płaskim. Jego rura odpływowa poziomo biegnie do ściany i dopiero tam przechodzi w syfon (butelkowy lub rurowy), dzięki czemu pod samym zlewem powstaje przestrzeń, którą można dowolnie zagospodarować.
Jaki syfon do zlewu jednokomorowego?
Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki syfon do zlewozmywaka jednokomorowego wybrać, powinieneś wiedzieć, że wystarczy Ci model z jednym odpływem. Na tym jednak ułatwienia się kończą. Dodatkowo warto też zastanowić się nad typem korka, który może być ręczny lub automatyczny. W drugim przypadku syfon musi posiadać mechanizm do zamykania i otwierania odpływu.
Do zlewozmywaków najczęściej stosuje się syfony rurowe. Pomimo ich kompaktowych rozmiarów warto zainstalować je w takich miejscach, które będą jednak stosunkowo łatwo dostępne. Pamiętaj, że do odpływu zlewu mogą dostać się np. resztki potraw, które skutecznie zapchają nawet najbardziej drożny syfon. A czyszczenie modelu rurowego wymaga jego demontażu.
Jaki syfon do zlewozmywaka dwukomorowego?
Nieco inaczej wygląda odpowiedź na pytanie, jaki syfon do zlewu dwukomorowego wybrać. Tutaj decydującymi kwestiami jest wielkość i liczba komór. W sklepach dostępne są syfony do zlewów półtorakomorowych oraz dwukomorowych i tego podziału należy się trzymać podczas zakupów.
Ogólnie rzecz ujmując syfony do zlewów wielokomorowych posiadają bardziej skomplikowaną budowę. Przestrzegamy jednak przed samodzielnymi przeróbkami tego wyposażenia. Chociaż takie modyfikacje wydają się proste, to jednak w praktyce bardzo często okazują się albo nieszczelne, albo podatne na zatkania. A przecież ze zlewu w kuchni mamy korzystać maksymalnie komfortowo.
Dlatego najlepiej wybrać sprawdzone rozwiązania od znanych producentów. Właśnie takie syfony do zlewów jednokomorowych i dwukomorowych oferujemy w stacjonarnych salonach BLU oraz w naszym internetowym sklepie z wyposażeniem kuchni i łazienek.
Podoba ci się nasza wizualizacja?
Nasi projektanci wykonują projekty łazienek w dowolnym stylu i kolorystyce.
W projekcie łazienek użyjemy produktów, które mamy od ręki w magazynie.
Kupując u nas otrzymasz także bezpłatne doradztwo techniczne - od proejktu do wykonania.
A jeśli wartość Twoich zakupów przekroczy przez salon ustalony próg PROJEKT OTRZYMASZ ZA 1ZŁ
Produkty na zdjęciu
Ceramika Paradyż Trophy Beige Gres Szkl. Rekt. Mat.
Płytka uniwersalna, 98,5x21,5 cm
0 m2
Deante Zorba ZQZ_2513
Zlewozmywak granitowy 1.5-komorowy z ociekaczem, grafit, 76x44 cm
0 szt
- -58,40 zł
Azario Barberystone Brown
Płytka uniwersalna, 119,7x59,7 cm
1529,87 m2
Oszczędzasz
40,84 zł/m2
89,05 zł/m2
129,89 zł/m2
-58,40 zł
Podobne inspiracje
Podobne
- Zlewozmywak – rodzaje, jaki wybrać? Więcej
-
Nowoczesna łazienka
2018-12-21Więcej
-
Funkcjonalna łazienka w wersji mikro
2019-03-28Więcej
Zrób z nami remont lub zaprojektuj swoje wnętrze
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze. Skontaktuj się z nami, wspólnie zaprojektujemy Twoją domową przestrzeń.
Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji
Umów sie z projektantem
Wybierz temat:
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |
60 min |