Jak zaprojektować łazienkę dla seniora?

Coraz szybciej starzejące się społeczeństwo stawia nowe wyzwania dla projektantów wnętrz. Aranżując łazienkę dostosowaną do potrzeb osób starszych należy dokładnie ją zaplanować. Przestrzeń kąpielowa powinna być bowiem funkcjonalna i jak najbardziej bezpieczna.

Projektanci w naszych salonach dość często dostają zlecenia od Klientów, aby zaprojektować łazienkę dla seniora. Z punktu widzenia wprawnego projektanta to dość prosta sprawa, zaś z punktu widzenia Klienta Blu opłacalny interes, ponieważ projekt otrzymuje gratis do zakupów w naszej sieci. Poniżej zebraliśmy kilka uwag, które pomogą Wam upewnić się, że projekt, który zlecicie będzie uwzględniał wszystkie Wasze oczekiwania.

PRYSZNIC CZY WANNA

Najlepszym rozwiązaniem podczas projektowania łazienki o niewielkich rozmiarach, dostosowanej do potrzeb osób starszych, jest wybór kabiny prysznicowej. Oprócz względów estetycznych jakim jest optyczne powiększenie pomieszczenia oraz jego nowoczesny wygląd, kabiny charakteryzują się dużą wygodą oraz bezpieczeństwem. Brak brodzika lub wykorzystanie brodzika wpuszczanego w podłogę sprawi, że osoby starsze nie będą miały problemu z wejściem lub wyjściem z kabiny. Aby dodatkowo ułatwić poruszanie się w tej przestrzeni pamiętajmy o odpowiednio szerokich drzwiach, lub o wyborze kabiny walk-in. O zaletach tego rozwiązania pisaliśmy tutaj.

Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, zwracajmy uwagę na jej wysokość i głębokość. Im wyższa, tym trudniej będzie się do niej dostać. Na rynku odnajdziemy również wanny z drzwiami na jednej ze ścianek, które stanowią duże ułatwienie podczas kąpieli. Dodatkowo do praktycznie każdej wanny można zamontować parawan nawannowy, dzięki czemu przestrzeń stanie się bardziej funkcjonalna. Ponadto możemy umieścić tam dodatkowe siedzisko.

BEZPIECZNA KĄPIEL

W łazience dostosowanej do potrzeb seniora nie może zabraknąć specjalnej armatury. Wśród ofert różnorodnych producentów możemy znaleźć baterie wyposażone np. w termostat, który dba o odpowiednią temperaturę wody. Podczas wybierania odpowiedniego modelu baterii warto zwrócić uwagę na jej specyfikację techniczną, czy posiada ogranicznik temperatury oraz przycisk przeciwoparzeniowy, a także czy oznaczenia kolorystyczne są wystarczająco wyraźne. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno pod prysznicem jak i w wannie. Do umywalek zalecamy wykorzystanie baterii bezdotykowej.

UMYWALKA I TOALETA

Projektując łazienkę pamiętajmy o tym aby maksymalnie dostosować ją do danej osoby. Umywalka powinna być umieszczona na odpowiedniej, zindywidualizowanej wysokości. Ponadto powinna mieć odpowiednią szerokość. Jeżeli osoba starsza porusza się na wózku inwalidzkim, umywalkę należy dodatkowo lekko wysunąć, tak aby miała do niej swobodny dostęp. Znaczącym ułatwieniem jest również zakup odpowiednich nakładek na miski WC oraz zamontowanie obok nich odpowiednich uchwytów.

ANTYPOŚLIZGOWA PODŁOGA

Niezwykle ważnym elementem łazienki jest podłoga, zwłaszcza w przypadku wykonywania aranżacji dostosowanej do potrzeb osoby starszej. Ułożone płytki powinny charakteryzować się wysokim stopniem antypoślizgowości, zwłaszcza w przypadku kabiny prysznicowej bez brodzika. Na takiej podłodze dużo trudniej będzie się poślizgnąć, co w przypadku osób starszych jest bardzo ważnym aspektem.

POMOCNE AKCESORIA

Istnieje wiele dodatków, które mogą znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie osoby starszej. Podczas aranżowania łazienki dostosowanej do jej potrzeb możemy pomyśleć o wprowadzeniu do wnętrza niezbędnych uchwytów oraz poręczy, które mogą ułatwić np. wychodzenie z wanny lub spod prysznica. Dodatkowo aby uniknąć upadków spowodowanych śliskim podłożem warto zainwestować w maty antypoślizgowe, które rozłożymy na naszym brodziku lub w wannie oraz w miejscach, które są najbardziej niebezpieczne.

Planujesz aranżację łazienki dla seniora? Napisz do nas!

Raty 10 x 0%

Zobacz więcej

Laufen WC PRO

Zobacz więcej
Kliknij "Lubię to"
aby śledzić nasze wpisy na Facebooku